Informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Jak działa Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa?

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa to narzędzie działające już prawie od ośmiu lat. Jest to aplikacja mapowa, pozwalająca na komunikację na linii obywatel-policja.

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa  funkcjonuje od października  2016 roku z inicjatywy Komendy Głównej Policji, przy współpracy z Geoportalem zarządzanym przez Główny Urząd Geodezji i Kartografii. Zapewnia obywatelom łatwiejszy kontakt ze służbami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo. Dzięki temu narzędziu mogą oni łatwo i anonimowo zgłosić niepokojące i uciążliwe sytuacje w swoim otoczeniu oraz te, które uważają za niebezpieczne.
Każdy obywatel, który w swoim najbliższym otoczeniu dostrzega niepokojące zjawisko, wymagające interwencji może zamieścić na mapie jego dokładną lokalizację i opis. Każde zgłoszenie można przyporządkować do wybranej kategorii, którą można wybrać z wielu propozycji. Może być to na przykład  „miejsce grupowania młodzieży zagrożonej demoralizacją”. Dzięki kategoryzacji łatwiej jest policji zaplanować działania w konkretnym miejscu. Dodatkowo w opisie zgłoszenia, który jest widoczny wyłącznie dla funkcjonariusza obsługującego narzędzie, można dodać szczegóły takie jak  godziny, porę dnia występowania zagrożenia, zdjęcie, filmik oraz inne wskazówki ułatwiające pracę mundurowym.  Na KMZB można zamieścić praktycznie wszystko, co niepokoi i może stwarzać potencjalne zagrożenie dla bezpieczeństwa i porządku publicznego.
W ten sam sposób można zaznaczyć miejsca, w których notorycznie łamane są przez kierowców przepisy ruchu drogowego, takie jak przekraczanie dozwolonej prędkości lub nieprawidłowe parkowania, a także inne problemy, które może rozwiązać patrol policji. Warto przy tym skorzystać z wyszukiwarki adresów, która na ogólnopolskiej mapie pozwoli odszukać i powiększyć okolice pojedynczych budynków. Dzięki temu nasze zgłoszenie może być bardzo precyzyjne.
Pamiętajmy jednak, że mapa nie ma zastosowania w sytuacji, w której potrzebna jest natychmiastowa interwencja policji. W takich przypadkach korzystajmy z numeru 112!

młodszy aspirant Paulina Matysiak

Powrót na górę strony