Informacje

Ilu nietrzeźwych kierowców zatrzymali zduńskowolscy policjanci w lipcu?

Dzisiaj obchodzimy Dzień Bezpiecznego Kierowcy. Niestety, nie każdy kierowca może dzisiaj świętować. Od początku lipca, na terenie powiatu zduńskowolskiego, policjanci zatrzymali aż 18 nietrzeźwych kierowców. 20-latka kierowała pod wpływem narkotyków, a 38-latek przewoził swoją rodzinę - partnerkę oraz dwójkę dzieci mając 1,7 promila alkoholu w organizmie. Apelujemy – za kierownicę wsiadajmy trzeźwi i wypoczęci. Pomyślmy nim będzie za późno i do końca życia pozostaniemy z wyrzutami, że jesteśmy sprawcą czyjejś śmierci lub kalectwa.

Bezpieczny kierowca to taki, który przestrzega przepisów ruchu drogowego, dba o bezpieczeństwo swoje, pasażerów, innych uczestników ruchu drogowego, a wsiadając za kierownicę jest trzeźwy.
Od początku lipca, aż 18 kierowców wsiadło za kierownicę po alkoholu. Było wśród nich:

- 2 motocyklistów – jeden z nich, 35-latek, 4 lipca 2025 roku w miejscowości Czechy, kierował mając 2 promile. Został zatrzymany dzięki czujności zgłaszającego, który podbiegł do motocyklisty, kiedy ruszał z postoju. Zabrał mu kluczyki, uniemożliwił dalszą jazdę i zadzwonił po policjantów.
Dziękujemy Panu za zgłoszenie, które pomogło w wyeliminowaniu niebezpiecznego kierowcy z ruchu drogowego i zapobiegło potencjalnemu wypadkowi.
- 8 rowerzystów - stan trzeźwości cyklistów, ma istotne znaczenie w poruszaniu się po drogach. Nietrzeźwy rowerzysta walcząc z grawitacją, zagraża pieszemu oraz kierującym samochodami.
Jeden z nich, 45-letni zduńskowolanin, jadąc ulicą Olimpijską, miał prawie 2 promile. Zrobił tak nie pierwszy raz. Z uwagi na wcześniejsze popełnienie takiego wykroczenia, o tym samym charakterze, policjanci odstąpili od postępowania mandatowego i skierowali wniosek o ukaranie do sądu.
Jazda rowerem w stanie po użyciu alkoholu, czyli mając w wydychanym powietrzu od 0,2 do 0,5 promila grozi mandatem w wysokości 1000 złotych. Natomiast jazda na rowerze w stanie nietrzeźwości - powyżej 0,5 promila, to grzywna w wysokości 2500 złotych.
- 8 kierowców samochodów wsiadło za kierownicę po alkoholu, a jedna z nich była po narkotykach. 10 lipca 2025 roku, 20-letnia zduńskowolanka, kierowała samochodem marki BMW, będąc po użyciu marihuany. Policjanci ujawnili, że jej pasażer 29-letni zduńskowolanin posiadał przy sobie metamfetaminę. Oboje odpowiedzą przed sądem za swoje postępowanie.
13 lipca 2025 roku, 38-letni zduńskowolanin, jechał samochodem marki Mercedes ulicą Pomorską. Przewoził swoją rodzinę - 41-letnią żonę oraz dwoje dzieci w wieku 8 i 10 lat. Policjanci podczas rozmowy z kierowcą czuli woń alkoholu. Zbadali jego stan trzeźwości. Miał 1,7 promila alkoholu w organizmie.
Kierujący, którzy wsiadają za kierownicę po spożyciu alkoholu lub narkotyku, popełniają przestępstwo z art 178a kodeksu karnego, który podaje:
Kto, znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3. Ponadto, wobec kierującego sąd orzeka:

  • zakaz prowadzenia pojazdów na czas nie krótszy niż 3 lata,
  • świadczenie pieniężne minimum 5 tysięcy złotych,
  • konfiskata samochodu lub kara finansowa równa wartości pojazdu.

Apelujemy do kierowców, aby nigdy nie wsiadali za kierownicę po spożyciu alkoholu czy narkotyków. Z kolei osoby postronne, które widzą, że za kierownicę wsiada osoba nietrzeźwa zarówno po spożyciu alkoholu czy zażyciu narkotyków, prosimy o natychmiastową reakcję w postaci uniemożliwienia jazdy lub zgłoszenie telefonicznie na numer alarmowy 112.

młodszy aspirant Katarzyna Biniaszczyk

Powrót na górę strony